Poslednjih godina u Srbiji se beleži rast štednje građana

Bez autora
Jul 23 2025

Na kraju maja ove godine dinarska i devizna štednja stanovništva iznosila je ukupno 17 milijardi 300 miliona evra, navodi se u poslednjem izveštaju Narodne banke Srbije. Iz centralne banke poručuju da građani mogu da se opredele za različite oblike štednje, od štednje u bankama, do ulaganja u državne hartije od vrednosti, investicione fondove ili različite oblike osiguranja.

Poslednjih godina u Srbiji se beleži rast štednje građana, a to je važno i za finansijsku sigurnost građana, ali i za ekonomiju u celini jer je štednja značajan izvor finansiranja kreditne aktivnosti banaka, kaže za Radio Novi Sad Milivoje Jovanović iz Sektora za monetarne operacije Narodne banke Srbije.

Prema njegovim rečima, rastu štednje u Srbiji u poslednjoj godini dana znatno je doprineo i rast kamatnih stopa na štednju, što je delom rezultat pooštravanja monetarne politike Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke.

On ističe da je u Srbiji i dalje dominantna štednja u bankama, kao najjednostavniji vid ulaganja novca građana. Pored toga, raspoložive su i druge investicione alternative, poput ulaganja u državne hartije od vrednosti, investicione fondove ili različite oblike osiguranja.

Jovanović napominje da građani ipak retko ulažu u državne hartije od vrednosti zbog komplikovanijih procedura i pratećih troškova, ali da rastu njihova ulaganja u investicione fondove. Takođe, dodao je, sve veći broj građana opredeljuje se i za ulaganja u dobrovoljne penzione fondove, iako je njihov broj i dalje na veoma niskom nivou u odnosu na evropske standarde.

Prema analizama Narodne banke, u proteklih dvanaest godina bilo je isplativije štedeti u dinarima, bez obzira na rok oročenja štednje. Iz centralne banke tvrde da je bankarski sektor u zemlji stabilan i da građani mogu biti uvereni u sigurnost svojih štednih uloga. Podsećaju i da su i dinarski i devizni depoziti klijenata u bankama osigurani do iznosa od 50.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik